Chceme-li články pokrýt vše, co se psů týká, není možné zapomenout na podstatnou záležitost, s níž se mnozí chovatelé setkávají. I když si každý chovatel přeje mít zdravého psa, často se stane, že si do chovu vybere štěně s oční vadou. Toto téma se mě bytostně dotýká, protože i můj vlastní pes oční vadou trpí. A přitom by stačilo tak málo, a to nepoužívat k chovu takto postiženého jedince.
Jedna z možností, jak se vyhnout dědičným vadám očí, je pořídit si štěně výhradně od zdravých rodičů s průkazem původu, v němž mají zapsaná potřebná vyšetření. Vyšetřené štěně má v průkazu údaje o tom, že je buď přenašeč, nebo označení CLEAR, což znamená čistý bez vad.
První oční vyšetření ve věku 5. týdne
Existují vyšetření očí, které je nutné provést velmi záhy po narození štěňat, a to ve věku 5. týdnů, kdy jsou ještě závislá na své matce. Jedná se o vyšetření CEA na geneticky přenosné nemoci. Toto vyšetření není bolestivé. Do očí štěňat se jednoduše nakape roztok, aby se rohovka neuzavírala před světlem, a oftalmolog se přístrojem a světlem podívá do vnitřku oka. Vše trvá 15-20 minut a štěňata dostávají certifikát o vyšetření se záznamem, který je důležitý pro plemenitbu.
- Pokud je vyšetření v pořádku, není zjištěna žádná geneticky přenosná vada, obdrží štěně do průkazu označení PROSTÉ a v případě výskytu vady označení NENÍ PROSTÉ. Na všechna vyšetření mají nárok i psi bez průkazu původu.
- Chovatel by měl navštívit v několika týdnech života štěňat odborníka – oftalmologa a nechat štěňata prohlédnout. Některá vyšetření lze udělat později. Ale po 5. týdnu věku je oko už z velké části vytvořené a testy CEA již později nelze provést. V takovém případě se bude jednat o skrytou vadu.
- Operace očních vad jsou poměrně hodně drahé, na druhou stranu psovi dokážou pomoci a onemocnění z části léčí, či omezí. Například operace oka mého psa, kterou prodělal ve věku 10 let, se vyšplhala na cenu 15 000 Kč.
- Každé plemeno má genetické predispozice a může mít stejné nálezy. Proto i zdravý jedinec musí být vyšetřen, pokud má být zařazen do chovu.
Primární luxace čočky – PLL
Normálně je čočka v oku navázána svalstvem nahoře a dole. Je-li poškozené svalstvo, stává se čočka nestabilní. V případě genetické vady, jímž je primární luxace čočky (PLL), je jen otázkou času, kdy svaly prasknou a čočka se začne posouvat. V nejlepším případě, kdy se vada hlídá odborníkem, čočka bude padat do komory oka – toto podpoříme kapkami, které stáhnou rohovku a nedovolí čočce spadnout do přední komory. Čočka po spadnutí bude zachycena na dně komory.
V tomto případě je stav konečný a pro psa nebolestivý. Na nemocné oko pes vidí, ale nezaostří. Je to, jako byste použili fotoaparát bez zoomu. Pokud tyto problémy má váš pes, držím vám palce, ať je to pro vás i pro něj nejlepší stav. Jedná se totiž o problém oboustranný. Jestliže toto onemocnění probíhá na jednom oku, můžeme počítat do budoucnosti s problémy i na druhém.
U mého psa jedno oko právě takto padá do komory. Bohužel druhá čočka začala cestovat do přední komory.
Apeluji na všechny chovatele, pokud vědí, že se něco s okem jejich psa děje, aby okamžitě navštívili oftalmologa. Čekáním pes pouze trpí velikými bolestmi hlavy, jež jsou podobné migréně. Špatným použitím kapek pro stažení rohovky můžete čočku ještě více natlačit do přední komory a napáchat obrovské škody. Jen odborník má přístroje, které okamžitě rozhodnou, co dál. Raději jet zbytečně k lékaři než nechat psa trpět.
Cestování čočky do přední komory způsobuje:
- poškození rohovky
- velkou bolestivost a citlivost na jakékoli změny v okolí (teplota, světlo, průvan)
- oční tlak (bolest hlavy)
- zánět
- poškození až ztrátu zraku
- pokud čočka putuje dopředu oka, je nutná operace speciálními přístroji a odstranění čočky
Vysvětlivky
CLEAR: čistý
- tito psi mají normální kopie DNA a nemohou onemocnět PLL
CARIER: přenašeč
- mají jednu mutovanou kopii DNA a jednu normální kopii DNA
Většina ze psů neonemocní PLL. Pokud ale dojde ke křížení CLEAR A CARIER (což je zakázané), vzniká postižení očí.
Postižení se nazývají GENETICALLY AFFECTED – mají dvě kopie mutovaného genu a během života téměř vždy onemocní PLL ☹
V případě, že psi nejsou testovaní, nemůžete vy ani chovatelé psů bez průkazu původu zajistit tuto čistotu. Je jen shoda náhod, že po riskantním spojení vyjdou „čistá štěňata“.
O Autorce
Klára Kučerová
I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!
Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.
Více o autorce:
Facebook stránka