Růst a vývoj štěněte: Socializace a konejšivé signály

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V minulém díle jsme se podrobněji podívali na genetické predispozice rodičů štěňat, které bychom měli brát v úvahu, chceme-li mít zdravého psa. To je základem, na němž je možné dobře stavět. Dnes bychom si přiblížili to, jak moc je důležité i samotné prostředí, v němž štěně vyrůstá.

Výcvik psa v pohodlí domova

Při výběru chovatele buďte obezřetní

Než si nějaké štěně vyberete, je na místě si zkontrolovat, kde vyrůstá. Správný chovatel vám to rád ukáže, protože se obvykle má čím chlubit. Sociální schopnosti a dovednosti se totiž pes učí už od narození. Vytváří se ve fázi vtiskávání, to je asi okolo 3. týdne věku. Štěně se seznamuje s novými podněty, čímž se zrychluje jeho vývoj a rozvíjejí se jeho smysly.

Fáze vtiskávání – 3. týden věku štěněte

Nejčastěji vznikají poruchy v období 3. týdne věku štěněte a může za to hlavně špatný odchov štěňat. Naproto nevhodné je jejich umístění ve sklepě, kde se jejich osobnost nemá možnost vůbec rozvíjet. Pokud jsou štěňata uzavřena v kotci bez kontaktu s druhými psy a lidmi, také to nepřispívá k jejich správnému vývoji. Štěňata, která vyrůstají na kluzké podlaze (například na dlaždicích), mohou mít vadné držení nohou. Zvířata, jež jsou držena v tmavých místech bez přístupu přímého slunečního záření, trpí nedostatkem vitamínu D.

Možné problémy psů chovaných ve špatném prostředí

O tom, jak špatné prostředí může negativně ovlivnit život psa, svědčí i to, co si štěňata takto chovaná odnášejí do života. Může to být mimo jiné:

  • špatný vztah k lidem, přílišná dominance nebo naopak submisivita, strach z okolí či hluku
  • špatné hygienické návyky, stálé hrabání, třas těla, okusování sebe i okolí, honění se za ocasem, štěkání, afektivní agrese
  • nervové zkraty (napadení osob), psychické problémy a sebepoškozování.

Takové chování se velmi špatně napravuje. Obvykle je nutná konzultace s veterinářem a léčba farmaceutickými medikamenty, která je náročná na finance, váš čas a spolupráci. Navíc trvá dlouho.

Fáze socializační – 7. až 12. týden věku štěněte

I když odborné knihy uvádějí, že socializační fáze štěněte probíhá zhruba od jeho 7. týdne věku do stáří 12. týdnů, podle mého osobního názoru je možné pozorovat, že pes se učí prakticky celý svůj život. Při každém setkání s něčím novým se učí nové podněty, které ho obohacují a které ho socializují.

Pokud se psem budete chodit na cvičák a seznamovat ho s ostatními psy, podporujete tím naučené chování a rozvíjíte vzorce jeho chování, které pes získal v rozmezí 5. a 6. měsíce, kdy si začal uvědomovat hierarchii smečky a upevňoval v ní svoje postavení.

Psí puberta

Dospívání psa probíhá přibližně v období mezi 12. až 16. měsícem stáří psa. Je závislá na druhu plemene. V této době si pes vytváří svoje hranice a zjišťuje, kam až mu jeho okolí dovolí jít. I v této době dbáme na výchovu psa, musíme být důslední a trvat na svém pokynu psovi. Určitě bychom neměli být na psa agresivní a neučit ho ponížení a bolesti.

Konejšivé signály

První konejšivé signály se objevují těsně po narození štěňat, jsou vrozené a projevují se například při zvedání a odebírání od jejich matky, a to zíváním a kňučením. Pro hluchá a slepá štěňata to znamená jediný signál, kterým mohu dát najevo svoji nervozitu, strach či pocit hladu.

Štěňata však reagují také na chování své matky, pokud je ona nervózní. Feny v klidném a bezpečném prostředí jsou pohodovější a své negativní pocity nepřenášejí na štěňata. Ta v konečném důsledku nemají potřebu konejšivé signály ve velké míře používat, jak tomu může být u feny v útulku nebo v cizím prostředí.

O Autorce

Klára Kučerová, autorka článku

Klára Kučerová

I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!

Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.

Více o autorce:

Facebook stránka

Škola výcviku Ráječek

Kompletní profil autorky

4.5/5 - (2 votes)

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *