Sociální chování psů, 1.díl: Popis a druhy chování

Ve 3. díle našeho článku Růst a vývoj štěněte jsme se věnovali hlavně konejšivým signálům a téma socializace jsme jen naťukli. V následujících několika článcích bychom sociální chování psů rozebrali trochu podrobněji.

Výcvik psa v pohodlí domova

Upevnění vztahů ve smečce

Sociálním chováním psů rozumíme veškerý projev a aktivity psa, který si tímto upevňuje vztah a spolupráci ve smečce, v níž žije.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pro nás je důležité poznat nejen konejšivé signály, ale také posoudit sociální chování v kontaktu se psem. Pokud se psem žijeme pouze jako se společníkem a nevyžadujeme po něm žádnou práci, je potřeba si nastavit mantinely, které pes nesmí překročit. On se totiž bude vždy pokoušet získat lepší pozici ve své smečce. To ostatně může být následně problémem, když lidé například ignorují vrčení psa při jeho odsunutí na pohovce či hlídání jeho oblíbené hračky.

V situaci, kdy chceme po psu náročné činnosti, jakými jsou výcvik nebo hlídání, je o to více nutné znát psí sociální projevy. A nezapomeňme svému psovi dopřát dostatečný odpočinek a současně poznejme jeho meze, kdy už je práce pro psa nad rámec jeho sil.

O Autorce

Klára Kučerová, autorka článku

Klára Kučerová

I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!

Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.

Více o autorce:

Facebook stránka

Škola výcviku Ráječek

Kompletní profil autorky

Rate this post

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *