Druhy krmiva pro psy a jejich zpracování

stene-s-miskou-od-krmiva

V prvním díle našeho malého seriálu o psích krmivech jsme se podívali na základní výživnou hodnotu surovin. V tomto pokračování se blíže seznámíme s tím, jaké suroviny se používají a jakým způsobem se zpracovávají.

Výcvik psa v pohodlí domova

Mnozí z chovatelů se jistě setkali se značkou AAFCO. Jedná se o zkratku názvu Association Of American Feed Control Officials a označuje dobrovolnou asociaci místních, státních a federálních amerických agentur, které jsou ze zákona pověřeny regulovat prodej a distribuci krmiv nebo veterinárních léčiv. Každým rokem AAFCO provádí testy krmiv, jež jsou vyráběná na kanadském a americkém trhu. Současně sestavuje normy minimálních nutričních standardů, jež by kompletní a vyvážené suché krmivo mělo obsahovat a které jsou pohyblivé a pravidelně se obměňují. Tyto normy obsahují zastoupení bílkovin, tuků, vitamínů i minerálů v procentech. Na základě nich pak daná krmiva AAFCO hodnotí.

Komerční krmivo

Jedná se o kompletní a vyvážené krmivo, které má všechny nutriční potřeby. Rozdělujeme ho následovně:

  • štěňata do 12 měsíců
  • štěňata do 18 měsíců (velká a obří plemena)
  • dospělí psi s normální aktivitou
  • dospělí psi se zvýšenou aktivitou
  • senioři
  • feny v graviditě, v laktaci
  • obézní psi

Tip: kvalitní chovatelské potřeby pro psy nakupujte u ZooRoyal.

Suché krmivo

Granulované výrobky obsahují širokou škálu produktů ze zpracování nejen zvířat (kafilérní masokostní moučka), ale i z vedlejších produktů v mlynárenství. Většinou obsahují vodu do 12 %. Technologie zpracování vyloučí většinu vody, takže krmivo je koncentrované, dochází však k poškozování některých živin. Často se  proto granule míchají s čerstvým masem pro dodání bílkovin.

+ vysoká energetická hodnota

– nižší stravitelnost

Polosuché krmivo

Obsahuje až do 30 % vody, ale některá krmiva mohou mít až 50 %. K jeho výrobě se používá i maso a jeho vedlejší produkty. Výrobce je tedy schopný vodu snižovat dle potřeb a nechat granule šťavnatější. Zpracovávají se do 110 °C a mají častý nástřik tuků, aromátů či sirupů.

+ Obsahují více použitelných vitamínů, jsou chuťově lepší díky nástřikům.

Obsahují konzervační látky proti plísním.

Konzervované krmivo

Obsahuje nejvíce vody, a to až 78 %. Jedná se o míchaná masa s vodou, kořením, vitamíny, jež jsou pro psy velice atraktivní díky chuti. Energetický obsah konzervovaného krmiva v porovnání se suchým krmivem je však nízký. Znamená to, že konzervovaného krmiva sežere pes více, aby se zasytil. Tudíž toto krmivo se chovateli značně prodraží. Obvykle se konzervované krmivo doplňuje ještě vařenou rýží. Jako doplněk stravy je to ideální kombinace. 

Když porovnáme suché a konzervované krmivo z nutričního hlediska, pak suché krmivo obsahuje 27 % bílkoviny, 16 % tuku a až 50 % sacharidů ve 100 gramech. Naproti tomu konzervované krmivo má 13 % bílkoviny, 9 % tuku a sacharidů obsahuje zanedbatelné procento ve 100 gramech. Máme-li doma psa o hmotnosti 25 kg, budeme potřebovat 400 g suchého krmiva, nebo 1.3 kg konzervovaného. 

Granulované krmivo

Velmi oblíbeným krmivem jsou pochopitelně granule, protože jsou jednoduché na přípravu. Stačí je dát pouze do psí misky a náš strávník se může do nich pustit. Problémem granulí, které se vyrábějí pouze z kafilerní moučky, je velké množství kostí, což je ve vyšší koncentraci pro psa hůře stravitelné. 

Ani samo zpracování jednotlivých surovin na granule není příliš ideální. Moučka se musí nejprve celé hodiny škvařit, aby mohla být dále zpracována. Následně projde párou a extrudérem, kde se navíc mnoho živin zničí. Proto pak musí mnoho výrobců dodávat vitamíny a minerály, aby kompenzovali ztráty. Přidávají se například sprejově sušená kuřecí játra, vejce či opět kuřecí moučka. Také je tu možnost použití hovězí krve a sušené plazmy.

V případě dietních granulí se nejčastěji používá jaterní a rybí bílkovina. Krev je vhodná v dietách pro staré psy pro posílení imunity.

Rybí moučka

O rybí moučce můžeme s klidem říci, že se řadí k nejkvalitnějším krmivům. Obsahuje mnoho bílkovin s dobrou skladbou minerálních látek. Nevýhodou je její žluknutí. Samozřejmě že kvalita opět závisí na zpracování.

Masokostní moučka

Co se z jatečních zvířat nezpracuje v potravinářství, jde do kafilérie, kde se z odpadu vyrábí masokostní moučka. Ta nesmí obsahovat mozek a míchu přežvýkavců. Vše se nejprve škvaří, následně vysouší a sterilizuje. Hotový výrobek se rozděluje na různé jakostní třídy, podle nichž si lze udělat obrázek o kvalitě krmiva a s ní související cenou (například v supermarketech). 

Péřová moučka

V krmivech se používá dokonce i péřová moučka. Jedná se o sešrotované peří hrabavé drůbeže. Obsahuje vysoký poměr dusíkatých látek a má malou biologickou hodnotu.

Drůbeží moučka

Jedná se o celý odpad z drůbeže včetně peří. Výživová hodnota je stejně nízká jako u masokostní moučky. Jedná se ale o produkt, který pracuje s hodnotami podle toho, jakou metodou ho výrobce zpracuje.

Rostlinný původ krmiv

Mezi rostlinnou složku, která bývá také součástí průmyslově vyráběných krmiv pro psy, řadíme obiloviny – ječmen, oves, rýži, kukuřici, dále pak šrot z nich vyráběný. A samozřejmě zeleninu, jež sice nemá velkou výživovou hodnotu, ale obsahuje důležitý zdroj vlákniny, která je prospěšná pro střeva. 

Výroba

Extrudované suché krmivo se vyrábí při teplotě až 200 °C. Je zřejmé, že při této teplotě jsou bioaktivní látky zničeny a bílkoviny, tuky poškozeny. Proto se musejí přidávat umělé vitamíny a minerály, jak jsme uváděli již výše. 

Za studena lisované krmivo garantuje zachování téměř všech vitamínů a aktivních látek v původní podobě. Tento typ krmiva je v moderní době velikým trendem z důvodu obsahu přírodních vitamínů, které nezatěžují organismus.

Konzervované krmivo je chráněno před nepříznivými vlivy konzervační látkou, která bývá většinou na bázi kyseliny a která chrání krmivo před plísní. Používají se také antioxidanty proti žluknutí.

Skladování krmiva

Aby krmivo vydrželo v dobrém stavu do data spotřeby, mělo by být skladováno na suchém, chladném a pokud možno také stinném místě bez přístupu slunečních paprsků. Nejlepší je ho dát do uzavíratelného pytle či nádoby, které nebudou zachytávat cizí pachy.

O Autorce

Klára Kučerová, autorka článku

Klára Kučerová

I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!

Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.

Více o autorce:

Facebook stránka

Škola výcviku Ráječek

Kompletní profil autorky


2.2/5 - (8 votes)

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *