Krmivo pro psy a obsah živin

krmivo pro psy a jeho obsah, oblizující se pes

Určitě znáte ten psí pohled a nefalšovanou radost, když dostanou do své misky žrádlo. Jídlo patří k životu stejně jako voda a vzduch, a to platí pro každého živého tvora, psy nevyjímaje. Abychom však svým psím svěřencům dopřáli plnohodnotnou stravu, je třeba dodržovat základní pravidla, o nichž si v následujícím textu řekneme něco více.

Výcvik psa v pohodlí domova

Proč je třeba věnovat stravě psů pozornost?

Kvalitní strava je důležitá pro správný vývin a růst štěňat. U dospělých jedinců má vliv na fyzickou kondici zvířete a v neposlední řadě na ní závisí psychický vývin. Na obalu granulí naleznete osm základních údajů. Většinu chovatelů zajímají první dvě, a to bílkoviny a tuky, protože jsou to nejpodstatnější složky krmiv masožravců. Na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 767/2009 o krmivech musí výrobci v Deklaraci krmiva povinně a pravdivě deklarovat složení krmiv.

Bílkoviny

Součástí všech buněk v těle jsou bílkoviny, které musejí být stále obnovovány. I z tohoto důvodu je příjem bílkovin základní podmínkou kvalitní stravy. Když se bílkoviny rozloží, nazýváme je aminokyselinami. Ty jsou podstatné pro vývoj, regeneraci, práci svalstva a orgánů i dalších důležitých procesů v těle. O bílkovinách se tedy budeme dále bavit jako o:

•    esenciálních aminokyselinách (nepostradatelné pro organismus)

•    neesenciálních aminokyselinách (syntetizují si jej v potřebné míře).

Tuky a cukry se v těle ukládají, ale u bílkovin tomu tak není. Přebytek tělo opustí. Pokud je bílkovin nadbytek, pak ve velké míře zatěžují játra, což má za následek jejich poškození. Naopak nedostatek bílkovin zpomaluje růst. K aminokyselinám, které mají největší bílkovinovou hodnotu, patří žito.  Naopak nejnižší hodnotu má pšenice. Brambory sice obsahují malé množství bílkovin, ale zato velice kvalitních.

Na obalu krmiva pro psy naleznete bílkoviny pod názvem „crude protein“ či „dusíkaté látky“, což je současně měřítkem pro množství bílkovin. Hledejte raději průměrnou hodnotu – viz výše zdravotní problémy. Levná krmiva ze supermarketů nepatří k těm nejkvalitnějším. Obsahují sice bílkoviny, které jsou živočišného původu, ale s nízkou stravitelností – hlavně se jedná o masokostní moučku kafilerního původu.

Rostlinné bílkoviny patřily dříve mezi špatně stravitelné, a proto nebývaly v krmivech pro psy tolik zastoupeny. V dnešní době však existují moderní technologie zpracování. Bílkovina se pomocí tlaku, teploty a dalších mechanismů rozštěpí a pes je schopen ve větší míře bílkovinu ve svém organismu využít.

Pro psy jsou bílkoviny, ať už rostlinného nebo živočišného původu, nezastupitelnou součástí jejich stravy, a to nejlépe v poměru 2:1. Celkově by bílkoviny měly být ve stravě psa zastoupeny až 30 %.

Tuky

Přirozeným zdrojem energie jsou tuky. Přitom se jedná o druhý rozlišovací znak, kterým lze poznat kvalitu granulí pro jednotlivé kategorie (light, senior, aktiv apod.). Nízká hodnota tuku v krmivu například pro seniory by měla dosahovat hodnoty 60 g/1 kg granulí. Naproti tomu granule pro dospělé psy mají obsah tuku přibližně o polovinu více, tedy 120 g /1 kg granulí. A granule pro aktivní psy až 200 g /1 kg granulí.

Druhy tuků

Část tuků pochází z rostlinných složek (obilovin). Hlavní zdroje tuků by však měly být živočišného původu, což lze vyhodnotit ve vztahu k ceně krmiva. Levnější krmiva většinou obsahují tuk z kafilerních zvířat či kuřecí tuk stabilizovaný vitaminem E nebo hovězí lůj.

Některá krmiva obsahují tuk na vnější vrstvě – tvoří ho nastříkaná vrstvička tuku obohacená vitamíny nebo dochucovadly (těmi mohou být i drůbeží játra).

Žluknutí tuků

Pozor byste si měli dávat na skladování a stáří granulí. Množství tuku ovlivňuje rychlost žluknutí a vzniku různých plísní, které nemusíte na první pohled vidět. K tomu, aby tuk v krmivu vydržel co nejdéle bez žluknutí, se používá stabilizace, a to buď tepelným zpracováním nebo chemickými látkami (konzervací). Mnoho výrobců dnes raději udává slovo stabilizace, protože s konzervací si lidé spojují nějaký chemický proces. Stabilizaci krmiv zajišťují vitamíny, jež se do granulí přidávají, a to hlavně vitamín E nebo C, který je přírodní antioxidant.

Kočičí granule: Proč je pes může a kočka musí

V jednom z předchozích článků jsem se zmínila o kočičích granulích. Zde je třeba si dávat pozor na to, že kočce dáváme pouze krmivo, určené pro kočky. Proč? Protože tuky v nich obsažené jsou bohaté na kyselinu arachidonovou, již si kočky na rozdíl od psů neumějí vytvořit. Ta se pak v těle podílí na řízení svalů, hlídá krevní tlak, teplotu a podobně. Z tohoto vyplývá, že pes se klidně může pustit do kočičích granulí, kočka psí granule však nesmí. 

Taurin

Většina živočichů je schopna v rámci svého metabolismu taurin syntetizovat. Kočkovité šelmy pravděpodobně v průběhu fylogenetického vývoje však ztratily schopnost syntetizovat taurin, protože byl v nadbytku v jejich přirozeném krmivu.

Sacharidy

Hlavní zdrojem energie jsou sacharidy. Při jejich nedostatku často dochází ke komplikacím spojených s porodem a při nadbytku s obezitou. Ty správné sacharidy pro psy jsou z brambor, rýže a ječmene. Působí i na imunitní systém a dodávají energii. Masožravci tráví sacharidy špatně, závisí na sekreci enzymů a složitosti cukrů, které přijímají. Stravitelnost se zvyšuje mechanickou a hydrotermickou úpravou. Při jejich zastoupení alespoň 20 % pomáhají lépe využít bílkoviny.

Vláknina

Pro masožravce také velice důležitá vláknina, která je rostlinného původu. Každá značka krmiva pro psy upřednostňuje jiné složení (obilí, řepa, brambory, kukuřice, sója a podobně).

Obsah vlákniny v granulích by se měl pohybovat mezi 25-35 g na 1 kg granulí. Vyšší hodnoty nad 50 g/1 kg granulí jsou u krmiva s nižší využitelností a stravitelností. Tyto hodnoty nemají jen levné granule, ale také ty s názvem light, senior a pro psy s poruchami trávení.

Pro psy, kteří již nejsou tolik aktivní, je nutné tyto hodnoty měnit, aby nedocházelo k obezitě. Vláknina má sytící vlastnosti, pes ve věku seniora má při jejich konzumaci pocit, že se nažral, a přitom tělu nebyl dodán přebytek energie. Při nákupu granulí bychom tedy měli brát zřetel, pro koho je kupujeme. Mladý a zdravý pes by neměl mít granule s vlákninou nad 50 g/1 kg hmotnosti granulí.

Vláknina je nestravitelný balast, který je ale důležitý pro čištění stěn střev. Její nedostatek způsobuje zácpu a zažívací potíže.

Kvalitu granulí nejčastěji poznáte na každodenním sběru výkalů po svém psovi. Množství výkalů by nemělo přesahovat krmnou dávku psa, měly by být dobře formované a sbíratelné. Při krmení levnými granulemi můžete však vidět pravý opak. V případě, že tomu je tak i u granulí s vhodným množstvím živin, může být příčinou špatný zdravotní stav psa.

Sůl

Do krmiva pro psy je třeba přidávat také určité množství soli, a to kvůli obsahu sodíku a chloru. Sodík totiž reguluje objem krve a její pH. Chlór zase napomáhá při trávení. Nadbytek soli způsobuje vyšší krevní tlak. Pokud má ale pes stálý příjem vody, tato toxicita se neprojeví, protože sůl se vyplaví z těla ven. AAFCO uvádí minimální hodnoty sodíku a chlóru, které jsou nezbytné pro kompletní stravu:

·         dospělí psi: 0,08 % sodíku a 0,12 % chlóru v sušině a

·         štěňata nebo kojící feny: sodík 0,3 % a chlór 0,45 % v sušině.

Na obale krmiva není potřeba dokládat hodnotu soli, jen to, že ji splňuje.

NÁŠ TIP: Konzervace

Nejlepší pro konzervaci krmiv je postup zvaný extruze. Jedná se o hydro-tepelný proces, jenž zvyšuje stravitelnost krmiva. Provádí se teplotou až 160 °C, dehydratací a sušením. Tímto způsobem se sníží obsah vody až o 30 % a krmivo nevyžaduje konzervační látky.

Proces klasické konzervace probíhá při teplotě do 130 °C za pomoci tlaku, který může způsobit ztrátu důležitých vitamínů.

O Autorce

Klára Kučerová, autorka článku

Klára Kučerová

I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!

Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.

Více o autorce:

Facebook stránka

Škola výcviku Ráječek

Kompletní profil autorky

Rate this post

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *