Výcvik poslušnosti psů: Klíč k harmonickému soužití

Výcvik poslušnosti psů

Úvod

Co je výcvik poslušnosti psů?

Výcvik poslušnosti je umění a věda. Je to proces, kdy učíme naše psy chovat se správně v různých situacích. Ale není to jen o tom, co chceme, aby náš pes dělal. Je to také o tom, jak chceme, aby se cítil.

Výcvik psa v pohodlí domova

Proč je výcvik tak důležitý?

Výcvik poslušnosti je základem pro vytvoření silného a zdravého vztahu mezi vámi a vaším psem. Pes, který rozumí svým povinnostem a ví, co se od něj očekává, je šťastnější a spokojenější.

Co vás čeká v tomto článku?

Praktické tipy a rady, jak začít s výcvikem poslušnosti, jak řešit běžné problémy a jak vytvořit trvalý a pozitivní vztah s vaším psem.


Základy výcviku poslušnosti

Porozumění psí psychologii

1. Pochopení potřeb a instinktů psa

Psi mají své vlastní potřeby a instinkty, které je třeba respektovat. Abychom mohli efektivně cvičit naše psy, musíme nejprve rozumět tomu, co je motivuje. Ať už je to potrava, hračky nebo sociální interakce, je důležité najít, co váš pes miluje, a použít to jako odměnu.

2. Význam pozitivního posilování

Pozitivní posilování je technika, která využívá odměny k posílení žádoucího chování. Místo trestání psa za špatné chování ho odměníme za dobré chování. Tímto způsobem pes rychleji pochopí, co od něj očekáváme.

Budování důvěry

1. Vzájemné porozumění

Komunikace je klíčem k úspěšnému výcviku. Musíme se naučit „mluvit psí řečí“, což znamená rozumět jazyku jejich těla a zvukovým signálům. Když rozumíme tomu, co nám náš pes říká, můžeme lépe reagovat na jeho potřeby.

2. Pozitivní prostředí

Výcvik by měl být zábavný a pozitivní zážitek pro oba, psa i majitele. Vytvoření pozitivního a podporujícího prostředí je klíčem k úspěchu. Znamená to trénovat v klidném prostředí, být trpělivý a konzistentní a vždy odměňovat psa za dobré chování.


Základní cviky poslušnosti

1. Přivolání

Proč je přivolání tak důležité?

Přivolání je jedním z nejdůležitějších povelů, které můžete svého psa naučit. Pes, který přijde na přivolání, je v bezpečí. Může se vyhnout nebezpečným situacím, jako jsou auta, jiní agresivní psi nebo nebezpečný terén.

Jak na to?

Začněte v klidném prostředí, jako je váš dvůr nebo obývací pokoj. Mějte u sebe odměnu, kterou váš pes miluje.

Pro přivolání se často používá povel „ke mně“. Na začátek povelu můžete přidat ještě jméno psa. Zavolejte ho a když přijde, odměňte ho.

Jakmile máte jistotu, že na vás reaguje v klidném prostředí, můžete přidat rušivé prvky, jako jsou jiní psi, lidé nebo auta.

Videonávod pro přivolání

2. Chůze na vodítku

Správná technika je klíčem

Chůze na vodítku může být pro mnoho majitelů psů výzvou. Mnoho psů táhne, skáče nebo se neustále zastavuje. Klíčem k úspěchu je správná technika a trpělivost.

Jak na to?

Začněte tím, že si pes zvykne na vodítko doma. Nechte ho nosit vodítko po domě či zahradě, aniž byste ho drželi. Jakmile si na vodítko zvykne, můžete začít s tréninkem. Když táhne, zastavte se. Když uvolní tlak, pokračujte v chůzi. Odměňujte ho za správné chování a postupně zvyšujte obtížnost tím, že přidáte rušivé prvky.

Videonávod pro chůzi na vodítku

3. Sedni, lehni, zůstaň

Jednoduché povely, velký význam

Tyto tři povely jsou základem pro všechny další cviky. Když váš pes rozumí těmto třem povelům, můžete postupovat k složitějším cvikům.

Jak na to?

Začněte s povelem „sedni„. Držte odměnu nad hlavou psa a pomalu ji přesuňte dozadu. Pes by měl automaticky sednout. Odměňte ho a opakujte.

Jakmile máte jistotu, že pes rozumí povelu „sedni“, můžete přejít k povelu „lehni„. Držte odměnu před nosem psa a pomalu ji přesuňte dolů a mezi jeho přední nohy. Pes by měl lehnout. Odměňte ho a opakujte.

Povel „zůstaň“ může být trochu složitější, ale s trpělivostí a konzistencí toho můžete dosáhnout.


Speciální cviky poslušnosti

1. Aportování

Zábava a výcvik v jednom

Apportování je skvělý způsob, jak fyzicky a mentálně stimulovat vašeho psa. Je to také zábavná aktivita, kterou můžete dělat společně.

Jak na to?

Začněte s oblíbenou hračkou vašeho psa. Hodte ji a řekněte „aport“ nebo „přines“. Když ji pes přinese zpět, odměňte ho.

Pokud váš pes nechce hračku přinést zpět, můžete využít dvou hraček. Když přinese první hračku, odměňte ho druhou hračkou.

2. Slalom

Výzva pro vašeho psa

Slalom je skvělý způsob, jak zlepšit koordinaci a poslušnost vašeho psa. Je to také zábavná aktivita, kterou můžete dělat společně.

Jak na to?

Začněte s několika kužely nebo překážkami. Vezměte psa na vodítko a vedete ho mezi překážkami. Odměňujte ho za správné chování a postupně zvyšujte obtížnost tím, že přidáte více překážek nebo je postavíte blíže k sobě.

Videonávod na slalom

3. Výcvik na vzdálenost

Komunikace na dálku

Výcvik na vzdálenost je důležitý pro bezpečnost vašeho psa. Učíte psa reagovat na vaše povely, i když je daleko od vás.

Jak na to?

Začněte s povelem „sedni“ nebo „lehni“. Postavte do malé vzdálenosti od psa a dejte povel. Odměňujte ho za správné chování a postupně zvyšujte vzdálenost.

Můžete také využít píšťalku, klikr nebo jiný zvukový signál ke zvýraznění vašeho povelu.


Překonávání problémového chování

Proč můj pes dělá, co dělá?

Hledání příčiny

Problémové chování může mít mnoho příčin. Může to být způsobeno špatnou socializací, traumatem nebo genetikou. Je důležité najít příčinu.

Jak na to?

Pokud si nevíte rady, obraťte se na odborníka na výcvik psů. Mnoho problémů lze vyřešit správným výcvikem a trpělivostí.

Tréninkové techniky

Profesionální pomoc

Pokud máte problémy s výcvikem svého psa, může být dobré obrátit se na profesionálního trenéra. Trenér vám může poskytnout návody a techniky, které vám pomohou dosáhnout požadovaných výsledků.

Trpělivost a konzistence

Výcvik je dlouhodobý proces. Je důležité být trpělivý a důsledný. Pokud budete konzistentní ve svém tréninku a budete se psem trpělivě pracovat, můžete dosáhnout skvělých výsledků.

Závěr

Proč je výcvik tak důležitý?

Díky výcviku můžete mít s psem harmonický vztah a oba můžete být šťastní.

Chcete vědět více?

Online kurzy

Knihy

Výcvik psů loveckých plemen – Zelníček Karel lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Neznám druhé takové zvíře, jako je pes František Šusta lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Trénink je rozhovor… ve kterém má i váš pes co říct – Šusta František lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Rate this post

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *