Flyball: Rytmická harmonie mezi člověkem a psem

Flyball je psí sport, kde se spojuje rychlost, synchronizace a týmová spolupráce. V jeho jádru je jednoduchý: týmy psů soutěží v běhu přes překážky, aby chytily míček a vrátily se zpět k výchozí čáře. Tento článek vás provede světem Flyballu, od jeho historie po jeho současnost. Ve srovnání například s agility je u nás prakticky neznámý.

Výcvik psa v pohodlí domova

Historie flyballu

Počátky v 70. letech

Flyball se zrodil v sedmdesátých letech v Kalifornii jako způsob, jak nabídnout psům fyzickou aktivitu a zároveň rozvíjet jejich týmového ducha. Byl inspirován tradičními psími závody a steeplechase.

Postupný rozvoj

Od svých skromných počátků se Flyball rozrostl do mezinárodně uznávaného sportu s vlastními pravidly a organizacemi. Dnes je populární po celém světě, především v USA a Evropě.

Kdo se může účastnit flyball závodů?

Flyball je ideální pro temperamentní psy, kteří milují závody a hračky, především míčky. Sport je otevřený všem plemenům a velikostem psů. Můžete začít trénovat již se štěňátkem, avšak závodit může pes až od věku 15 měsíců.

Základní pravidla flyballu

Struktura týmu

Tým ve Flyballu se skládá z čtyř psů a jejich psovodů. Každý pes má svou vlastní dráhu, po které běží, překonává překážky, chytá míček a vrací se zpět.

Průběh závodu

Závod začíná na přibližně 15 metrů dlouhé dráze se čtyřmi překážkami. Na jednom konci je pes, na druhém box vydávající míčky. Pes musí překonat překážky směrem k boxu, kde je pro něj připraven míček. Skokem na desku boxu spustí pes mechanismus, který mu vystřelí míček. Pes míček rychle chytí a vrací se zpět stejnou trasou včetně překážek k svému psovodovi.

Klíčovým momentem je plynulá výměna psů, kde jeden pes začíná trasu těsně poté, co druhý pes doběhl zpět. Čas a délku trasy měří speciální elektronické branky, známé jako Electronic Judging System (EJS).

Benefity Flyballu

Posílení vztahu a důvěry

Flyball posiluje vztah mezi psem a jeho psovodem. Při trénincích a závodech si oba budují vzájemnou důvěru a porozumění.

Fyzická a psychická stabilita

Flyball je vynikající pro fyzickou kondici psa. Pomáhá také při rozvoji jeho psychické stability, neboť se pes učí soustředit a řešit úkoly pod tlakem.

Seznámení se s lidmi s podobnými zájmy

Flyball je také skvělou příležitostí pro socializaci a seznámení se s lidmi, kteří sdílejí vášeň pro psy a psí sporty. Připojením se k flyball komunitě můžete navázat nová přátelství a užívat si společné zkušenosti při trénincích a závodech.

Jak začít s flyballem

Konzultace s veterinářem

Předtím, než se pustíte do tréninku Flyballu, je moudré konzultovat vhodnost tohoto sportu pro vašeho psa s veterinářem. Veterinář může posoudit fyzickou kondici a celkové zdraví vašeho psa, aby se ujistil, že je Flyball pro něj bezpečný a vhodný.

Pozorování závodů naživo

Je doporučeno osobně navštívit několik závodů ve Flyballu, abyste získali lepší představu o tom, co sport obnáší. Pozorováním závodů naživo a setkáním se s účastníky můžete získat cenné informace a tipy pro vstup do tohoto vzrušujícího sportu.

Najděte lokální klub

Prvním krokem je najít lokální Flyball klub. V České republice je několik klubů, které nabízejí tréninky a pořádají závody.

Tréninky a závody

Tréninky jsou základem úspěchu ve Flyballu. Čím více času strávíte trénováním s vaším psem, tím lepší budete. A co je hlavní, užijete si spoustu zábavy!

Flyball je nejen sportem, ale také způsobem, jak prohloubit vztah s vaším psem a setkat se s ostatními nadšenci psů. Je to cesta plná odměn, radosti a nečekaných překvapení. Tak neváhejte a vstupte do světa Flyballu, kde se vaše srdce a smích setká s rytmickým tlapkáním vašeho čtyřnohého přítele.

Než začnete se sportem, ovládněte základy

Rate this post

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *