Výběr správného krmiva pro psa a na co se zaměřit

Podobně jako u lidí platí i u zvířat, že strava je zcela zásadní pro zdraví. Jaké krmivo byste tak svému psímu miláčkovi měli dopřát a na co si dát při výběru pozor?

Výcvik psa v pohodlí domova

Klíčový je podíl masa

Výběr vhodného krmiva je poměrně komplikovaný, neboť každý pes je stejně jako člověk ryzí individualitou.

Rozhodující je aktuální věk vašeho zvířete, jeho celkový zdravotní stav i momentální fyzická kondice. Od toho by se mělo odvíjet složení krmiva. To byste si měli přečíst vždy, než si výrobek přinesete domů nebo objednáte na internetu. Někteří psi mohou totiž například vyžadovat speciální hypoalergenní dietu.

Dále je nutné rozhodnout o druhu krmiva. Jakožto základní používá řada majitelů psů to suché v podobě granulí. Jejich výhodou je dobrá trvanlivost i složení vyhovující svým podílem živin. Dostupné jsou i granule vhodné pro specifičtější výživové potřeby zvířete.

Alternativou mohou být taktéž psí konzervy. Mezi samotnými psy se tato verze obvykle těší větší oblibě. Majitelé musí počítat především ve srovnání s granulemi s ne tak pohodlnou skladovatelností celého balení.

Majitelé menších plemen mohou jako základní krmivo pro své psy volit i kapsičky. Z nutričního hlediska je samozřejmě nelze striktně vyřadit ani u psů větších, důvodem, proč se u nich hodí primárně jako doplňkové krmivo, je spíše ekonomická stránka věci.

Pohlídejte si i podíl tuků a bílkovin

Klíčovým prvkem ve složení vybraného krmiva by vždy mělo být maso, a to v odpovídajícím množství 30 až 60 %. Uváděna by navíc měla být i konkrétní forma, tedy maso čerstvé nebo sušené. Čerstvé maso, pakliže je ve složení zaneseno, by mělo být doplněno masovou moučkou či právě masem sušeným. 

Na pozoru je potřeba se mít zejména před nejrůznějším způsobem zavádějícím značením jednotlivých výrobců. Pokud je definice nejasná, nejedná se o maso, ale spíše o odpadní produkty živočišné výroby.

Nutné je tak i porovnat s ohledem na deklarovaný podíl masa obsah bílkovin. Jestliže bude neadekvátně nízký, nemůže to odpovídat zároveň údajnému vysokému procentuálnímu vyjádření masa.

Ve složení by se také mělo nacházet co nejvíce konkrétních informací. Obecné názvy surovin upozorňují na to, že výrobce se snaží opticky roztříštit jejich procentuální podíl, který by jinak na první pohled upozornil na to, co ve složení jeho produktu skutečně převažuje.

Nevhodný je obecně vyšší podíl bílkovin rostlinného původu, případně vysoké procento obsažených obilovin. Rovněž se vyhněte produktům s převažujícím podílem obilovin s obsahem lepku jako kukuřice nebo pšenice. Lepek je pro trávicí trakt psa dráždivou látkou.

Nicméně zejména malá štěňata budou v krmivu potřebovat vyšší podíl proteinů a tuků, zatímco u psů starších, případně u zvířat kastrovaných či nemocných je potřeba obsah těchto složek v krmivu snížit.

Zdroje

Rate this post

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *