Vybavení pro pejska, 5. díl seriálu Pořizujeme si štěně

Každý z nás má jiné nároky na kvalitu a vybavení pro štěňátko. Někdo si vystačí s vodítky či misky po starším pejsku, někdo chce pořizovat nové věci, které budou sedět do image páníčka. Vybavení pro pejska nás ovlivňuje také tím, kde pejsek bude žít, a hlavně jaké plemeno si budeme pořizovat.

Výcvik psa v pohodlí domova

Bouda

Pokud budeme pořizovat větší plemeno, které bude žít na zahradě, je potřeba mu zařídit buďto kotec nebo boudu.

  • Zateplení kotců je velice vhodné do vysokých mrazů. Použít se dá sláma či dřevitá vlna, která je velice vhodná, protože je bezprašná a trvanlivější. Patrová srst psa s podsadou závisí na tloušťce krycích chlupů. Středně dlouhou srst má například německý ovčák nebo sibiřský husky. Tato srst jim poskytuje dostatečnou ochranu i v zimě.

Transportní box doma

V případě, že si pořizujeme pejska do bytu, je na místě se rozmyslet, zda mu pořídíme vlastní „domeček“. Tyto boxy (klece) mají mnoho výhod. Důležité je boudu učit v dobrém, v žádném případě za trest! Naučením do boxu můžete předcházet různým problémům, které můžou přijít až s věkem štěněte.

  • Pokud ho naučím chodit do klece odpočívat, pes si sám odejde a my máme prostor se věnovat buď druhému, nebo uklízet.
  • Při různých návštěvách, není vždy vhodné, aby pejsek šel vítat, ať už z důvodu alergie návštěvy, nový, šatům či spěchu pouze něco vyřídit. Naučí se v ní čekat a nevyvádět, když situaci nerozumí.
  • V pubertě přichází doba, kdy se pes seznamuje s novým materiálem domácnosti a nudou si může vytvořit zlozvyk a to kousání. Odpočíváním uvnitř zabráníme ničení okolí.
  • Taktéž je box velice vhodný pro bojácné psy, které mají potřebu se schovat či naopak psům, kteří se nedokážou zastavit a neumí si odpočinout. 
  • A v konečném výsledku, pokud s pejsek často cestujete jako já, je velice příjemné mít otevřený kufr ze kterého kouká pejsek ze svého boxu a poklidně pozoruje okolí aniž by byl uzavřen či přivázán.

Umístění boudy

Ať už je to bouda či box doma, měli bychom dbát na to, aby pes měl z daného místa přehled, co se děje u vchodu či brány domu. Pokud jej dáme na zahradu nebo někam do kouta, kde se pohybujete málo, pes vám s největší pravděpodobností bude klec navštěvovat jen zřídka. V případě boxu v domě, by měly být alespoň dvě strany a polovina vrchu kryta dekou, aby měl „krytá záda“.

Misky

Pokud nebudeme řešit otázku vkusu, je možné misku vybrat podle potřeb zvířete, nejen jeho velikostí, ale i výšky. Velká plemena jako argentinská doga nebo vlkodav Vám budou vděční, když budou mít vodu alespoň z části ve své výšce. Miska na jídlo bude muset být upravena nejen podle zvířete ale i tím, čím krmíme. Vysoké a hluboké pro velká plemena, kteří dostávají maso nebo pro hltající psy, kde budeme muset zvolit třeba anatomickou misku, která psu neumožní vše spolykat najednou.

(Z mého pohledu hltajícího psa, je jistá spojitost s nervovou soustavou. Pokud chceme tento problém vyřešit bylo by vhodné jej řešit specifickým výcvikem a to učením „klidu a uvolnění“ či pachových prací, kdy se pes učí soustředit.)

Obojek

Jistě od chovatele dostanete balíček pro štěňátko, kde je součástí obojek. Než začnete se štěňátkem chodit ven, měli byste si vybrat o něco větší, s kterým poroste. Měl by mít dostatečnou karabinu, nebo přezku, která vydrží a nepraskne. Šíře obojku se dá vybrat podle plemene psa. Například dostihový psi jako jsou chrti mají speciální široké obojky. Ze své zkušenosti vím, že do dospělosti nemá moc význam vybírat nové a drahé obojky. U psů, s kterými pracuji mám ráda například ucho, za které mohu psa popřípadě chytit.

Vlastní zkušeností s výcvikovými a vycházkovým zbožím mám dobrou zkušenost z www.provycvik.cz

Pokud dbáte u pejsků na krásu a potrpíte si na luxus doporučuji obchod na míru www.zendog.cz

Vodítka

Většinou vodítko ze začátku neřešíte, nějaké buď dostanete, nebo pro začátek stačí obyčejné, které si koupíte v pet shopu. Důležité opět je pevná karabina, která se vám nestrhne a na konci oko, za které vodítko držíte. Design vodítka nebo polstrovaného úchytu je na Vás.

  • Za mě by vodítko mělo určitě obsahovat reflexní prvky a mělo by být dlouhé alespoň 3 délky psa.
  • A to, co by nemělo obsahovat jsou různá zbytečná oka, do kterých se může zachytit pes nebo vy.
  • Váha vodítka, by neměla být taková, aby ji pes na svém hřbetě cítil. Je mnoho vodítek, které jsou snad vhodná i pro koně při své síle a těžkosti.
  • Pokud chceme, aby pes do budoucna vodítko nepotřeboval, je velice vhodné začít pracovat na flexi vodítku. Do dnes je velice oblíbené stopovací vodítko 10 m, ale přiznejme si, kdo se s ním chce po městě či venčící zóně tahat? Nehledě na různé deštivé a bahnité dny. Moderní doba nabízí stejnou funkci ve flexi vodítku.
  • Pokud se rozhodnete pro flexi vodítko, měli byste dodržovat jistá pravidla
    • Flexi vodítko by mělo u štěněte mít nízký tah vodítka. (Tedy nekupujeme na dospělou váhu daného plemene). Nechceme v něm vyvolávat stálý tlak, kdy pro pohyb bude muset vynaložit silný tah, navíc by se tím právě učil tahat.
    • Používáme jej jako neviditelné, tedy pes má přístup, kam potřebuje a nemusíme s ním do každého rohu na očuchání.
    • Pracujeme na jeho samostatnosti, pes, který necítí tlak z vodítka, se učí jednat vlastní vůlí a lépe se vypořádat s novotami či problémem. Na krátkém vodítku mu znemožňujeme, a hlavně dáváme jasně najevo, že ho ovládáme.

Flexi a výcvik

Flexi nám vytváří možnost vyslovit povel a teprve po něm cuknout, nebo zatáhnout vodítkem pro splnění povelu nebo odvolání od problému. Na krátkém vodítku dáváte psu najevo, že se buď něco bude dít, nebo nemá vlastní vůle a dostává se do konfliktu. To samé při seznamování. Slabší nebo mladší jedinec by měl být na vodítku sice jištěn, ale na volno bez tahu, aby mohl buď odstoupit nebo bez omezení seznámit. (Vysunutím vodítka a uvolnění na zem, aby se nezamotal).

Důležitý aspekt je ovládání psovoda samotného a dřív se psem komunikovat a pak jednat tlakem vodítka. V opačném případě se flexi vodítko nestává neviditelným pomocníkem, ale obyčejným vláčidlem.

O Autorce

Klára Kučerová, autorka článku

Klára Kučerová

I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!

Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.

Více o autorce:

Facebook stránka

Škola výcviku Ráječek

Kompletní profil autorky

5/5 - (2 votes)

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *