Věděli jste, že suché krmivo pro psy se vyrábí již bezmála tři sta let? Podnikatelský nápad v podobě výroby krmiva určeného pro psy vznikl v hlavě Američana, jenž přicestoval do Anglie. Bylo to už v 18. století. O Angličanech je známo, že jsou to velcí milovníci psů, tudíž jeho myšlenka padla na úrodnou půdu.
Obsah
Jak přišly granule na svět
· První sušenky pro psy vznikaly z drceného obilí, červené řepy spojené s masem a krví. Vzniklá hmota se upekla a následně sušila po dobu 48 hodin. Výroby se všimnul jistý Angličan, který choval sportovní psy. A stal se prvním odběratelem tohoto krmiva. Tento Američan si nechal svůj vynález patentovat a monopol si udržel skoro 50 let. Následně recepturu prodal a výroba se vrátila do USA. Na trh postupně pronikaly další firmy s krmivy.
· Následně v 19. století trh krmiva pro psy obohatily konzervy s koňským masem a rybí maso pro kočky. Výrobě těchto krmiv se poměrně dařilo a ve 30. letech 20. století vzrostl počet druhů konzerv a krmiv až na 221 značek, takže konzervovaná krmiva převyšovala ty suchá. Bohužel kvůli druhé světové válce klesl prodej krmiva pro psy na minimum.
· V 50. letech 20. století výrobci objevili nové typy suchých krmiv, jejichž rozvoj nastal v 60. letech, kdy narostla jejich výroba až na 40 % objemu. Později tuto výrobu převzaly koncerny, které začaly do krmiva přidávat potravinářské zbytky. Bohužel dlouhodobě se nabízela krmiva, která měla na prvním místě obiloviny a živočišný odpad.
· Prvním z výrobců, kteří začali vyrábět krmiva odpovídající stravě psa, byl Oliver´s Pet Food.
Rozdělení krmiv podle jednotlivých výrobců
· Mars: Pedigree. Cesar, Whiskas, Royal Canin
· Nestlé: Purina
· Colgate Palmolive: Hill´s Science Diet
· Procter Gamble: Eukanuba
· Del Monte Foods: Meow Mix, Kinnles n´ Bits, Canine Carry Outs, Nature´s Recipe
Vývoj výroby granulí u nás před Sametovou revolucí
Před rokem 1989 se v tehdejším Československu se krmivo pro psy vyrábělo za podpory Veterinárního asanačního ústavu České Budějovice ve Veselí nad Lužnicí, a to od roku 1973. Extrudovaná krmiva byla za socialismu také na svém počátku a vzhledem k tomu, že RVHP uvalilo embargo na extrudéry, tak se v této oblasti výroby nedostávalo pokroku. Nabídka na trhu se snižovala i proto, že většinu krmiv spotřebovávala armáda.
Mnoho majitelů psů se tedy obracelo na řezníky, kteří nabízeli maso horší kvality (ořezy). Jezdilo se hlavně do JZD a na jatka, kde byly kosti a vnitřnosti k dostání. Doma se následně ořezy zpracovaly a chovatelé měli krmivo nachystané na pár dní dopředu.
O Autorce
Klára Kučerová
I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!
Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.
Více o autorce:
Facebook stránka