Růst a vývoj štěňat – vyvážená strava

1. díl – vyvážená strava

Všeobecně se mezi chovateli ví, že hmotnost psa v dospělosti je daná hlavně genetickými faktory, které lze ovlivnit kvalitou a hlavně množstvím stravy.  A proto také neustále řeší, jaké krmivo, jakou značku a v jakém množství správně volit tak, aby byl vývoj štěňat co nejlepší. V současnosti se velice rozšířilo krmení syrovou stravou BARF, což otevírá nové možnosti ve stravování psů.

Výcvik psa v pohodlí domova

Tento článek není  primárně o doporučování značek krmení pro psy. Jeho cílem je hlavně to, abyste si udělali určitou představu o tom:

  • jak fungují základní stavební jednotky v těle psů
  • proč se raději v době vývinu štěňat zříci experimentování
  • jak si udělat vlastní názor na to, co pro vývoj vašeho psa bude nejlepší, či alespoň menší zlo.

Co v mládí zanedbáte, v dospělosti už nedoženete

Bavíme se o době vývinu štěněte, protože toto období je pro psa důležité a krmením můžete ovlivnit v dobrém i špatném smyslu jeho vývin, což s sebou nese i doživotní následky. V dospělosti změny v množství prospěšných látek nehrají již takovou roli, jak je tomu právě nyní ve vývinu.

Bude-li mít vaše štěně menší příjem energie, dosáhne své hmotnosti a velikosti o něco později než ostatní psi. V případě vyššího příjmu energie, lze docílit i předčasného ukončení vývinu. Je však o co stát? Budete se moci vychloubat „udělaným a velkým“ štěnětem, ale ve výsledku zvířeti přinášíte do budoucnosti obtíže, které budete vy platit v nákladech u veterináře.

Krmit málo, nebo moc? Jaký je rozdíl?

Štěně, které je překrmováno, trpí více skeletárními problémy (dysplazie kyčelního kloubu, obezita aj.) než zvíře, jenž má snížený energetický příjem. Jistě chcete svému štěněti dopřát jen to nejlepší – krmíte tedy tvarohem, žloutky, kloubními doplňky.

Jenže u štěněte, tedy u psa ve vývinu, se hodnoty rychle promítají do minerálního složení kostí a  teprve následně jsou uvolňovány hormonálně. Je proto potřeba dbát na vzájemný poměr fosforu a vápníku.

Při přidávání velkého množství dochází k předávkování a narušení vhodného poměru, a tedy i ke změně metabolismu prvků, které vedou k poruchám růstu. Mineralizace kostí trvá většinou do 6. měsíce štěněte, u obřích plemen až do 12. měsíce.

Podávání fosforu a vápníku: Výhody, které vás přesvědčí

Vápník (Ca)

Malá plemena se s nízkou hodnotou vápníku v potravě srovnávají bez problémů. Při své kosterní soustavě nemají vysoké hodnoty k upotřebení a nejsou tolik citlivá ke změnám ve složení krmiv.

Obří plemena jsou citlivější na vysoký obsah vápníku, který jim nejčastěji způsobuje osteochondrózu a skeletární problémy (křivice a problémy ve zrání růstových ploch).

Fosfor (P)

Fosfor je důležitý v potravě, protože doprovází vápník a ovlivňuje jeho dostupnost. Největším problémem při podávání domácí stravy bývá, že krmivo při překrmování masem má nadbytek fosforu a naopak nedostatek vápníku. Následkem  toho je pak porucha výměny kostí, která nedovolí kosti se správně přestavovat v době, kdy je štěně ve vývoji.

Vitamín C

I hodnota vitamínu C je daná federací. Vitamín C dokáže většina savců sama syntetizovat z glukosy – výjimku tvoří primáti a morčata.

Vitamín D

Jeho spotřebu opět ovlivňuje množství fosforu a vápníku. Velká plemena jsou citlivější k onemocnění kostí. Pokud je příjem vitamínu D pod úrovní hodnot vápníku a fosforu, dochází k růstovým problémům. Je-li vitamín D na úrovni hodnot, je vše v rovnováze a nedochází pak k problémům.

Doporučené hladiny vápníku a fosforu

Národní vědecká rada (dohledatelné na National Research Council) uvádí doporučené hodnoty pro složení krmiv. Pro Evropu jej vydává Evropská federace výrobců krmiv pro domácí zvířata (FEDIAF)

NRC (National Research Council)

http://dels.nas.edu/Agriculture/AnimalNutrition/Reports-Academies-Findings • Nutrient Requirements of Dogs (1985)

Nutrient Requirements of Cats (1986) • Nutrient Requirements of Dogs and Cats (2006)

AAFCO (Association of American Feed Control Officials) http://www.aafco.org

obsah živin v komerčních krmivech (tzv. nutriční profily) od roku 1992

Waltham – Centrum pro výživu psů a koček http://waltham.com

Shrnutí

Nejlepší, co pro svého psa můžete udělat, je zabránit rychlému růstu a obezitě.

Můžete si udělat výpočty nutričního složení sami na bázi energie podle doporučených NRC, AAFCO a FEDIAF.

V dnešní době již nedostatky nehrají roli, výrobci se musí řídit pravidly a dle podmínek hodnoty upravovat. Naopak moderní doba přináší nemoce z nadbytku. Někdy méně znamená více…

Zajímavost na závěr:

Spousta chovatelů, kteří chovají se psem i kočku, se ptá, zda psovi po požití kočičích granulí hrozí nebezpečí. Důvodem, proč kočičí granule jsou jiné, je poměr vitamínu A (retinol).

Kočky potřebují tento vitamín podávat přímou formou. Nejsou schopné ho metabolizovat B- karoten (chybí enzym dioxygenasa). Vitamín je důležitý k obraně proti infekcím a k fungování imunitního systému. Jeho nedostatkem bývá nejčastější poškození očí – šeroslepost, slepota. V přírodě jej najdeme v rostlinách v podobě karotenů.

O Autorce

Klára Kučerová, autorka článku

Klára Kučerová

I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!

Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.

Více o autorce:

Facebook stránka

Škola výcviku Ráječek

Kompletní profil autorky

5/5 - (2 votes)

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *