Potravní alergie u psů

S výběrem krmiva pro psy úzce souvisí i nepříjemná potravní alergie, která bohužel patří k častým následkům konzumace pro psa nevhodné stravy. To však chovatel pozná až tehdy, kdy jeho psí svěřenec onu stravu pozře. Dnes si tedy přiblížíme projevy alergií a jak se jich vyvarovat.

Výcvik psa v pohodlí domova

Potravní alergie je definována jako imunologicky vyvolaná reakce na krmivo. V mnoha případech není možné zcela jejich příčinu přesně určit. Většina alergenů jsou proteiny nebo glykoproteiny. Přecitlivělost se nejčastěji projevuje jako kožní onemocnění, ale mohou se vyskytnout také průjmy či zvracení a záněty střev. Drbáním se a s tím spojené zhoršování pokožky většinou s sebou nese vysoké procento napadení chlupových folikulů plísní a infekcí.  Což má za následek vypadávání chlupů. 

Takže ve výsledku musíme léčit onemocnění vyvolané bakteriemi či plísněmi a do toho řešit původ alergie. Sledují se i psi v okolí, se kterými je nemocný pes v kontaktu. Pokud žije v domácnosti psů více, měli by se nechat vyšetřit všichni, přestože známky nemoci nevykazují. U průjmu je nutné omezit zdroj proteinů na jednu nebo dvě složky. 

Léčba potravní alergie

Léčba je většinou zdlouhavá a musí se eliminovat surovina po surovině, aby se zajistilo ustupování alergické reakce. Dieta by měla trvat alespoň 6 týdnů. V případě, že nalezneme granule, které psovi nevyvolávají žádnou alergickou reakci, začnou se opět složky potravy do stravy přidávat a zároveň se čeká na reakci těla, aby se zjistil možný alergen. 

Většinou jsou to diety postavené na rybích, zvěřinových či jehněčích proteinech. Každému psovi musí být dieta nastavena individuálně na základě informací majitele a skladby potravy. Za hypoalergenní krmivo považujeme to, kterým nebyl pes dosud krmen (králičí, skopové, koňské a podobně). Během diety se nesmějí psovi podávat žádné pochoutky ani další přísady. 

Veterinář by také měl v první návštěvě udělat kožní seškrab, aby vyloučil parazitární onemocnění (svrab, bleší kousnutí, kontaktní přecitlivělost, kopřivku). V případě, že má veterinář podezření na atopickou dermatitidu, měl by být proveden kožní alergický test. 

Testy

Hyposenzitizace se provádí podkožním vpichováním alergenu do těla. 

Sérologické vyšetření analyzuje skupiny alergenů, jako jsou roztoči, pyly, plísně, bleší kousnutí. Může být buď jednotlivé, nebo hlavní. Existuje možnost udělat také vyšetření sezónní (trávy, pyly), nebo zaměřené na hmyz, plísně, peří atd.

Pokud jsou tyto testy negativní, je potřeba znovu projít anamnézu, zda pes není léčen, a tedy tlumen léky, a udělat celkové vyšetření (např. štítné žlázy). 

Zprávy veterinářů hovoří jasně: až 30 % psů je alergických na mléko a maso hovězí, vepřové a kuřecí. Mezi lety 1994 až 2005 bylo sledováno 150 psů různých plemen, věku a pohlaví. U 83 % psů byl největší výskyt alergických reakci v meziprstí. A 44 % psů trpělo na ušní problémy.

Klinické spektrum onemocnění u psů reagujících na krmivo je mnohem širší než potravní hypersenzitiva. Jsou to hlavně zánětlivá enteropatie, průjem jako reakce na antibiotika a gastrointestinální onemocnění. Potravní hypersenzitiva vykazuje obvykle reakci na přidané složky, jako jsou různá ochucovadla potravy a barviva.

Často se dávají glukokortikoidy na útlum svědivosti, je ale potřeba tuto terapii zvážit a popřípadě omezit z důvodu efektivnosti a nežádoucích vedlejších účinků pro psa. 

Na úspěchu léčby se podílí nejen veterinář, ale hlavně chovatel, který dodržuje jeho pokyny. To velice ovlivňuje celkový výsledek léčby. Neporozumění významu eliminační diety vede většinou k selhání diagnostiky, testování alergenů se špatným hodnocením pacienta a následně k nesprávným závěrům. Alergie jsou nevyléčitelná onemocnění, ale na druhou stranu se dají kontrolovat terapií a tlumit ji vyhýbáním daného alergenu.

Nejčastější druhy alergií u psů

Mezi nejběžnější alergie, které trápí psy, patří hlavně kousnutí blechy, alergie na plísně a roztoče a napadení svrabem. 

Bleší kousnutí

Je potřeba rozlišit infestaci neboli zamoření blechami, či alergii na bleší kousnutí. Bleší kousnutí nemusí hned vyvolat alergickou reakci. Nejprve posílá do těla psa stále bleší sliny a reakce postupně narůstá, až jednou propukne. Léčí se přípravky na hubení blech a hlavně se musí vytvořit účinná prevence před opětovným napadením tímto nepříjemným parazitem.

Atopická dermatitida (AD)

Nazýváme ji také alergií na pyl, roztoče a plísně. Nejčastěji se projevuje zrudnutím na hlavě, uších, tlapách doprovázené zánětem vnějšího zvukovodu. Pes se většinou začne drbat a dochází k poškozování kůže, kterou často infikují plísně nebo bakterie. 

Napadení svrabem

Relativně běžná diagnóza při podezření na alergické onemocnění. Napadá nejen ostatní psí členy, ale i majitele. Projevuje se zarudlými místy a šupinatými okraji ušních boltců.

O Autorce

Klára Kučerová, autorka článku

Klára Kučerová

I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!

Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.

Více o autorce:

Facebook stránka

Škola výcviku Ráječek

Kompletní profil autorky

Rate this post

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *