Budete-li si pořizovat do domácnosti psa, musíte zohlednit také finanční nároky, které s chovem psa souvisejí. Kromě lásky, starostlivé péče budete totiž muset mít k dispozici vlastní finance, abyste mohli uhradit stravu pro psa, očkování, jeho výbavu a další věci, jež nepatří někdy k nejlevnějším. Počítejte už dopředu s tím, že nákup čistokrevného psa s průkazem původu vás vyjde na několik desítek tisíc.
Obsah
Pořízení základní výbavy pro jednoho psa
Jen cena samotného psa se totiž pohybuje okolo 15 000 až 25 000 Kč. Do začátku budete muset pořídit základní věci, bez nichž se chov malého štěněte neobejde. Je to hlavně:
- pelíšek
- klec na doma a klec do auta (v našem případě to byla klec vyrobená na míru)
- obojek a vodítko
- misky
- hračky a něco na žužlání
- hřeben, kleštičky na drápky, šampon
- antiparazitika (např. obojek Foresto)
Pokud počítám náklady na základní výbavu pro jednoho psa, vychází mi částka asi 7 000 Kč. S klecí na míru do auta je to pak dohromady až 19 000 Kč.
Náklady na krmení psa
Psa můžete pochopitelně krmit i granulemi. Já jsem se však rozhodla pro přirozenou stravu BARF. Tudíž jen maso samotné mě vyjde pro jednoho psa na 1 000 až 1 500 Kč měsíčně. K tomu je nutný i nákup tzv. kelpy, tedy hnědé mořské řasy – 300 Kč za měsíc. Maso pochopitelně nenakupuji každý den, ale mám ho v mrazáku, jenž je ideální i pro uskladnění větších kostí – perfektní je pultový mrazák – 5 000 Kč.
Pravidelná zdravotní péče o psa
O psa je nutné pečovat i po zdravotní stránce. Očkování vás vyjde asi na 500 Kč ročně, odčervení pak na 200 Kč za rok.
Ve veterinární ordinaci však nechám podstatně více peněz, pokud budu chtít psa nechat uchovnit:
- RTG kyčlí a loktů 3 500 Kč
- RTG zubů 500 Kč
- echo srdce 1 500 Kč
- alergologie 2 000 Kč
- léčba poklesu funkce štítné žlázy a kontaktní alergie 7 500 Kč.
Protože psa nemám jen jako domácího mazlíčka, ale pracuji s ním, pak je nutný nákup také věcí pro kynologii:
- vesta a bundy 6 000 Kč
- aporty, pešky, vodítka, klikr, stopovačka, předměty,cedulky, postroj na obran – to vše vás vyjde určitě na 5 000 Kč.
- postroj nonstop na tahání 1 500 Kč
- koloběžka: 12 000Kč
- obleček: 2 000 Kč,
- lehčí oblek do mírné zimy 800 Kč
- aptus na klouby 700Kč
- látková přepravka sloužící jako bouda 1 500 Kč
- nepromokavá matrace na ven 2 000 Kč
- nepromokavá matrace do auta 1 000 Kč
- dva kožené obojky Wayo na parádu a k tomu kožené vodítko cena 2 800 Kč
- náklady na dojíždění na obrany a výcvik: 1 000 Kč obrany, Zábřeh cca 2 000 Kč.
Spočítáte-li veškeré sumy, jež jsem uvedla, dostanete se na sumu neuvěřitelných asi 100 000 Kč na pořízení štěněte a výbavy pro něho. Je to moc, nebo málo? Záleží na úhlu pohledu. Chcete-li se kynologii a chovu psa věnovat s veškerou péčí a svůj čas obětovat také uchovnění psa, jsou to výdaje nezbytné. Určitě je proto důležité si uvědomit, jestli jste ochotni a je ve vašich finančních možnostech toto všechno psovi poskytnout s ohledem na rodinný rozpočet, jež máte k dispozici.
O Autorce
Klára Kučerová
I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!
Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.
Více o autorce:
Facebook stránka