V předchozí části článku „Jde se k chovateli“ jsme se seznámili s vhodným prostředím u chovatele, jež by mělo být dodrženo, aby mohl být nový majitel štěněte spokojený. Současně jsem se podívali na to, co by měla obsahovat kupní smlouva. V dalším pokračování článku se zaměříme na povahové rysy pejska, jež výrazným způsobem ovlivňují výběr štěněte.
Obsah
Seznamujeme se se svým budoucím štěnětem
Pro budoucího majitele psa je důležité se seznámit s prostředím, v němž štěňata se svoji matkou vyrůstají. To by mělo být čisté a štěňata zdravá. Dále bychom se měli zajímat o povahové rysy vybraného štěněte, jež se na první pohled může chovat mile či bázlivě, být živější, sebevědomé nebo naopak klidné – záleží na tom, jaká povaha mu byla dána do vínku.
Řízením chovu chovatelem dochází nejen k pozitivnímu ovlivnění povahy psa, ale bohužel také k poruchám, které fena dál předává. Tyto poruchy však nemusí mít každé štěně, což poznáte právě pozorováním daného vrhu. Některá štěňata totiž budou díky svojí povaze vyčnívat. A bude záležet na každém budoucím majiteli, která povaha psa je pro něho nejvhodnější. Je třeba si odpovědět na základní otázku – chcete psa jako společníka na procházky, na sportovní kynologii, stopy či obedienci?
Za nežádoucí poruchy považujeme silné reakce agrese či strachu na lidskou ruku, cizí prostředí nebo sourozenců či hlasitých zvuků. Prohlížíme si celkové chování a projevy vrhu:
- které štěně je rychlejší u předmětu, jež se objeví v jeho blízkosti
- jak se štěňata chovají na předmět, který kolem nich proskočí
- zajímají nás sociální návyky ve skupině
- sledujeme dominantní chování, podřízenost, samostatnost
- důležitý je i pracovní potenciál – vyhledávání granulky, pohyb předmětu určeného k lovu, míra drážditelnosti štěněte, kterou projeví ustoupením, nebo naopak různým atakováním.
Jako vhodné mi přijde si různé testy vyzkoušet nejprve ve skupině, ale následně i přímo s vybranými štěňaty zvlášť. Některá totiž mohou být pouze vedená smečkou pro výkon a sama za sebe budou mít mnohem nižší potřebu zachytit předmět. Nebo mohou dokonce všeho zanechat a mít pouze potřebu najít zbytek vrhu kvůli svému strachu či nízkému sebevědomí.
Různost povah štěňat není na škodu
Pokud se ve vrhu najde štěně, které nemá extrémní zájem se držet smečky či jen pozoruje svět okolo sebe, nemusí to být z důvodu vytlačení průbojnějším štěnětem, ale může to být naopak dané jeho povahou. Pes, který je samostatný, si v nové rodině zvyká rychleji a nemusí mít úzkostné stavy po odběru v novém domově. Klidná a vyrovnaná psí povaha (nervová soustava) je velice přínosná do života, aby se ze štěněte vyrostl silný jedinec, jež jedná s klidnou hlavou. A hlavně – který bude panem psem a vám dobrým parťákem.
Buďte důslední a u všeho používejte rozum
Když si nevíte rady nebo nechcete situaci podcenit, je vhodné oslovit ve své blízkosti člověka s bohatými chovatelskými zkušenostmi, který má podobné vize ve výchově psa jako vy. Může vám totiž pomoci s výběrem štěněte nebo ukázat na abnormalitu či vhodný rys, jehož si nemusíte všimnout. Nebude totiž podléhat emocím jako kupující a bude jednat s čistou hlavou.
Na internetu se dají dohledat různá hodnocení povahy a osobnosti u psů – BPH Behavior and Personality Assessment in Dogs, v nichž si můžete dohledat, jak testy probíhají, a udělat si tak svůj malý průzkum přizpůsobený vašim potřebám.
TIP: Knihy, které mám velice ráda a jež mohu doporučit:
- Jean Donaldson: Lidé a psi: Střet kultur
- Pryor Karen: Svého psa nestřílejte
O Autorce
Klára Kučerová
I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!
Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.
Více o autorce:
Facebook stránka