Hepatoprotektiva jsou látky, které pomáhají chránit a regenerovat játra.
Při odběru krve lze zjistit funkční stav jater. Poukazuje na to základní biochemický panel jaterních enzymů Alaninaminotransferáza (ALT), Aspartátaminotransferáza (AST), γ-glutamyltransferáza (GGT= GMT) a Alkalická fosfatáza (ALP). Dalším ukazatelem je bilirubin, který vzniká rozpadem barevné složky hemu.
Obsah
Kdy mohou být jaterní parametry zvýšené?
- Při onemocnění leptospirózou, bakteriálních infekcí a dalších infekčních onemocnění jater
- Opotřebováním (stáří)
- Při otravě, například léčivy a jinými látkami
- Cirhóza jater
- Nádorové onemocnění jater
U poškození jater se aplikuje takzvaná ochranná léčba jater, podávají se látky, které podporují regeneraci jaterní tkáně a nezatěžují játra.
Játra mají vysokou míru regenerace, krev co přechází přes játra je čištěna od škodlivin a metabolitů a dále již očištěná proudí tělem. Játra jsou vlastně taková čistička organizmu a slouží také pro metabolizaci řady léčiv a účinných látek.
Dle příčiny je nasazena odpovídající léčba veterinárním lékařem, jako doplněk terapie se podává jaterní dieta a ochranná léčba jater, která napomáhá regeneraci jater.
Ochranná léčba jater
- Vitamín E
- Fosfolipidy
- Vitamín B
- Silymarin
Vitamín E se přirozeně nachází například v rýžovém oleji, kde jsou jak tokoferoly tak tokotrienoly. Na fosfolipidy je bohatá sója, ze které se také izolují. V kvasnicích se nachází vitamín B. Silymarin je účinná látka z rostliny ostropestřec mariánský.
Kdy je vhodné podporovat regeneraci jater preventivně?
- Po dlouhodobé antibiotické terapii či jiné medikaci
- Stáří, kdy dochází k opotřebení a snížení funkčnosti
V případě nasazení ochranné léčby jater veterinářem se jedná o selhání jater a ať je to z jakéhokoliv důvodu, je nutné dodržovat jaterní dietu a podávat předepsanou medikaci.
Čemu se vyvarovat v období jaterní diety?
100% vyřaďte jakékoliv pamlsky, které nejsou přímo určeny pro hepatic/jaterní dietu. Můžou totiž obsahovat konzervanty, které aktuální stav jen zhorší. Povoleny jsou dětské piškoty a hepatic pamlsky.
Strava by měla být nízkotučná, avšak když je použitý tuk, tak kvalitní. Nejjednodušší je se spolehnout na komerční stravu, pokud chcete vařit, pak se strava zakládá na vařené rýži, rýžových těstovinách, mrkvi, kuřecích prsou, králičím mase, krůtím či tresce a jiných netučných rybách.
Značka Pamlsek.vet nabízí hepatic pamlsky, které obsahují Krill, ten je bohatý na astaxanthin, což je velmi silný antioxidant a fosfolipidy, které jsou součástí buněčné membrány samotných hepatocytů (jaterních buněk). Dále kvasnice a silymarin, navíc s použitím zdravých konzervantů: vitamín E, rozmarýnový extrakt a antioxidant vitamín C.
Autorka článku
MVDr. Libuše Krejčová