Co způsobuje nevolnost při podávání antibiotik u psů, jaké je řešení?

Roku 1928 Alexander Fleming objevil první penicilinové antibiotikum. Od té doby se antibiotická řada rozšířila a máme několik antibiotických skupin a nespočet konkrétních antibiotik s různým polem působnosti. Pokud máte pejska, je velice pravděpodobné, že se dříve, či později s nasazením antibiotik setkáte.

Výcvik psa v pohodlí domova

Nejčastější důvody k podání celkových antibiotik

Enteritida, gastroenteritida

Jedná se o zánět gastrointestinálního traktu (žaludek, střeva), při průjmech a zvracení se antibiotika zprvu nenasazují, ale pokud je přítomná i krev, je to již indikace k antibiotické terapii, případně po mikrobiologickém vyšetření, pokud tu již zmiňujeme trávicí trakt, antibiotika se podávají i při zánětu jater – hepatitida.

Cystitida

Zánět močového měchýře, močových cest. Tuto zdravotní komplikaci zná z vlastní zkušenosti i řada samotných chovatelů, není to nic příjemného a po vyšetření u veterináře můžete odejít s diagnózou cystitis a nasazením antibiotik.

Kousné poranění

Ne každá oděrka, řezná rána apod. se musí ihned řešit celkovými antibiotiky, stačí lokálně vyplachovat desinfekcí. Ale u kousných ran od jakéhokoliv zvířete se většinou přistoupí k okamžitému podání antibiotik, hlavně kvůli tomu, že dutina ústní je plná bakterií a infekce rány je tak zaručena.

Možné vedlejší účinky antibiotik

Při podávání antibiotik se může a nemusí dostavit nevolnost, průjem a nechutenství. Pes Vám nechce jíst, je smutný a apatický. Většinou Vám veterinář v takovém případě nabídne podání tzv. H2blokátorů či inhibitorů protonové pumpy. Jednoduše řečeno jsou to léky, co snižují produkci kyseliny chlorovodíkové do žaludku a tlumí nechutenství. Je důležité pejska ‘‘rozkrmit‘‘, pokud bude užívat antibiotika na lačno, bude mu nejspíše, jak se říká, špatně od žaludku. Doporučuji podávat na jeho běžné krmivo, či dietu ProGit prášek, který krmivo ovoní a ochutí a dodá také prebiotikum pro hodné bakterie ve střevě.

Co můžete dělat doma?

  • V případě průjmu můžete podat smectu, či černé uhlí, ale určitě s několika hodinovým rozestupem od podání antibiotik
  • Podávat probiotika, buď speciálně psí, či postačí i jogurt s živými kulturami, podání musí být taktéž s hodinovým rozestupem od antibiotik
  • Uvařit dietní krmivo: rýže + kuřecí prsa bez kůže, nebo králíka či krůtí prsa bez kůže, neosolené a nekořeněné
  • Jsou i léčiva bez lékařského předpisu, jako například Omeprazol s účinnou látkou omeprazolum, postačí podat 30 minut před podáním krmiva a antibiotik. Vždy je však vhodnější alespoň telefonický zkonzultovat podání léčiva s veterinářem, který Vám doporučí i přesné dávkování.
  • Po ukončení léčby antibiotiky je vhodné ještě pár dní podávat probiotika pro osídlení střevní mikroflóry, efekt můžete podpořit podáváním prebiotik.

Vysvětlivky

  • Probiotikum – kmeny ‘‘hodných bakterií‘‘, př. Lactobacily, Enterococcus
  • Prebiotikum – potrava pro ‘‘hodné bakterie‘‘, ve formě rozpustné a nerozpustné vlákniny, př. Inulin

Autorka článku

MVDr. Libuše Krejčová 

www.pamlsek.vet 

5/5 - (2 votes)

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *