Stenóza aorty: Genetická srdeční vada, jež vašeho psa dokáže potrápit

V další části našeho seriálu o chovu psů se podíváme na genetické onemocnění srdce, kterému lze předcházet pouze správným spojením dvou zdravých jedinců. Jedině takto lze eliminovat vznik choroby. Proto by měl každý chovatel důsledně znát zdravotní stav svých svěřenců a nedovolit, aby byl do chovu zařazený pes nebo fena s genetickými predispozicemi k chorobě.

Výcvik psa v pohodlí domova

Dědičné vady a klubové testy

Má-li chovatel nastavený určitý standard v chovu psů a vyřazuje psy s dědičnými vadami, pak vzníká poměrně malý okruh, jenž vymezuje možnost krytí. Každý klub má dané testy, které musí chovatel splnit. Bohužel, v případě zvířat bez průkazu původu se žádné testy nedělají, tudíž dochází k rozvoji této genetické choroby.

Jak se projevuje stenóza aorty

Zúžená chlopeň omezuje tok krve z levé komory do aorty, čímž dochází k jejímu přetěžování tlakem. Funguje vlastně jako jakýsi ventil, jenž usměrňuje tok krve ze srdce do velkého  krevního oběhu. Pokud pes trpí touto nemocí, pak to poznáte hlavně při jeho zátěži. Tím, že srdce musí vyvinout větší úsilí, aby krev protlačilo přes zúženou chlopeň, pes projevuje známky nemoci – kašle, má bušení srdce, je únavený, nevýkonný, může i omdlít.

Pulmonální stenóza se projevuje velmi často až ve vyšším věku psa. Když je štěně, nemusí si tuto chorobu chovatel vůbec zaregistrovat. Naopak aortální stenózu lze poznat ihned po narození štěněte, protože je dušné a slabé.  Proto je tak důležité nechat štěnata vyšetřit bez ohledu na to, jestli mají průkaz původu, nebo nikoli.

U veterináře

Pokud není srdce v pořádku, veterinář pozná při běžném poslechu srdce, kdy lze slyšet šelest. Podrobnější vyšetření nabízí ultrazvuk. Léčba sama potom závisí hlavně na tom, v jakém stavu stenóza je. Někdy pomůže tzv. balónková valvuloplastika, kdy se v průběhu operace aorta rozšíří pomocí balónku. 

Jestliže je nutné operaci u psa vyloučit z důvodu jeho zdravotního stavu, lze tuto genetickou chorobu korigovat také léky na snížení krevního tlaku a omezením pohybu psa. Obvykle se léky podávají ráno a večer, a to až do konce jeho života.

Vyšetření srdce

Některá psí plemena jsou náchylnější k dědičným vrozeným onemoceněním. Proto by se mělo dělat kompletní kardiologické vyšetření:

  • echokardiografické rozměření velikosti a funkce srdce
  • RTG vyšetření s posouzením malého krevního oběhu a plic
  • EKG v případě poruchy rytmu.

Toto vyšetření je u některých plemen psa dokonce povinné. Jaké má mít pes vyšetření a co už je nadstandard z pozice chovatele, zjistíte v podmínkách uchovnění a v povinnostech klubu.

Život psa se stenózou aorty

Chovatel by se měl řídit hlavně aktuálním zdravotním stavem svého psa, kterého je nutné udržovat v kondici, ale s ohledem na to, co mu jeho zdraví dovoluje. Klidně mu dopřejte i rychlou chůzi, při níž ho budete ochlazovat a dodržovat pitný režim. Na druhou stranu je vhodné nevystavovat psa běhu v teplém počasí a za přímého slunečního záření.

Co by se rozhodně stávat nemělo

Dědičná vada aortální stenóza je nejčastější formou vrozeného onemocnění srdce. Takto postižený jedinec by měl být vyřazen z chovu. Bohužel se velmi často takto neděje. Nemocné štěně se sice z chovu vyřadí a prodá novému majiteli za zlomek normální ceny. Jenže tím se problém přesouvá dále. Nový majitel je nucený štěněti zaplatit drahou operaci, čímž se problém vůbec nevyřešil, protože velmi často geneticky postižené jedince původní chovatel opět používá ke krytí a chová nová štěňata s cílem zisku peněz.

Kontakt na lékaře

Odborníky na srdce pro pejsky v dnešní době naštěstí najdete. Záleží na vašem bydlišti a jak závažný problém řešíte. Zde jsou adresy některých veterinářů, jež se problému se srdcem u psů věnují:

  • MVDr. Michal Fiedler – Veterinární klinika Slaný (+420 312 522 687)
  • MVDr. Karel Najman – Aavet Praha (+420 272 941 978)
  • MVDr. Jana Langerová – Animal Clinic Praha (+420 235 322 829)
  • MVDr. Vojtěch Novák – Klinika Jaggy Praha, Praha Libuš (+420 244 470 553)
  • MVDr. Jiří Savara – Veterinární klinika REGIAVET Praha Chodov (+420 724 804 804)
  • MVDr. Roman Kvapil – Veterinární klinika Poděbradská-Kolmá Praha (+420 284 810 471)
  • MVDr. Radek Hořejš – České Budějovice (+420 386 466 159)
  • MVDr. Kateřina Mináriková – Klinika NISA Liberec (+420 485 102 277)
  • MV. Carlos Agudelo – VFU Brno (+420 541 562 391)
  • MVDr. Zita Filipejová – VFU Brno (+420 541 562 391)
  • MVDr. Tomáš Weidenhofer – ABClinic Brno-Starý Lískovec (+420 606 513 925)
  • MVDr. Pavel Kohout – Veterina MVDr. Hladík Brno–Nový Lískovec (+420 547 241 113)
  • MVDr. Peter Scheer – Malešovice (+420 546 442 341)
  • MVDr. Pavel Palkovský – Veterinární klinika YORICA, Ostrava-Poruba (+420 596 913 397)

O Autorce

Klára Kučerová, autorka článku

Klára Kučerová

I naši psi si zaslouží možnost rozvoje aplikací moderních metod v jejich výchově a výcviku. Chci konec vodění psů za pamlskem jako nějaké oslíky za mrkví a chci, aby lidé začali používat svou hlavu a i bez hlubších znalostí či zkušeností jednoduše začali svého psa vnímat!

Když se psem pracuji a učím ho nové cviky, je pro mě důležité se psem hlavně komunikovat. Být důsledná a zároveň poctivá je základním kamenem pro upevnění cviku. Jsem pro postupné zvyšování nároků a umírněných trestů. S tím tedy souvisí jeden povel – jedna odměna nebo naopak jeden trest. Obvykle se při výcviku soustředím na pozitivní stránku psa a zásadně nemotivuji strachem. A funguje to, protože další trénink je zase o pokroku.

Více o autorce:

Facebook stránka

Škola výcviku Ráječek

Kompletní profil autorky

5/5 - (1 vote)

Vaše komentáře a hodnocení

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *